Szukaj produktów na naszej stronie:

Rolki

Konserwacja


Ochrona i pielęgnacja mebli skórzanych.

Skóra naturalna i skóra ekologiczna posiadają warstwę ochronną, ale stosowanie niewłaściwych środków czyszczących może spowodować zmiany kolorystyczne powierzchni skórzanych. Dlatego należy chronić skórę przed działaniem takich środków jak: spray, kremy, środki chemiczne na bazie nafty, alkohol, rozpuszczalniki, amoniak.
 
Częstotliwość czyszczenia skóry zależy od intensywności użytkowania mebla.
Świeżo powstałe zabrudzenia należy usunąć natychmiast za pomocą czystej, suchej szmatki lub chusteczki higienicznej.
 
Skóra naturalna jest materiałem wyjątkowym ze względu na swoją niepowtarzalność.
Każdy, kto decyduje się na skórę, akceptuje tym samym jej unikalny charakter nadany przez ślady po bliznach, zadrapaniach, ukłuciach, różnice w fakturze, odcieniach itp. Takie i podobne znaki nie są wadą a jedynie gwarancją autentyczności naturalnej skóry.
Komplet mebli może zawierać kilka znaków pochodzących z różnych błamów skór. Ich obecność nie jest powodem do reklamacji. Należy pamiętać także o tym, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, termicznych czy chemicznych (niewłaściwe czyszczenie), także naturalnego zużycia jak np. marszczeń, wyciągania się skóry szczególnie na siedziskach mebla, lub zagnieceń w namarszczonych elementach.
 
Stosowanie markowych produktów do pielęgnacji skór oraz podstawowych zasad dbałości o meble skórzane pozwoli na ich bezproblemową, wieloletnią eksploatację.
 
Tylko atestowane i akceptowane przez garbarnie preparaty przeznaczone wyłącznie do skór naturalnych dają pewność prawidłowej ochrony i pielęgnacji mebli skórzanych. Lekkie zabrudzenia poleca się ścierać suchą i miękką szmatką.


Ochrona i  pielęgnacja skóry syntetycznej

Mebel wykonany ze skóry syntetycznej należy czyścić miękką, wilgotną szmatką, gdyż ewentualne zanieczyszczenia nie wnikają do głębszych warstw materiału. Gdy przemycie czystą wodą nie dało oczekiwanych rezultatów, co może się zdarzyć np. w przypadku przebarwień spowodowanych przez farbujące tekstylia jak tkaniny dżinsowe, wystarczy zastosować normalne mydło lub łagodny środek do płukania, po czym lekko przetrzeć mebel wilgotną szmatką.
 

Do czyszczenia skór syntetycznych nie należy używać:
 
1. twardych gąbek, przeznaczonych np. do czyszczenia garnków, czy też twardych szczotek

2. środków do czyszczenia na sucho, pianek, aerozoli czyszczących (tuba), spirytusu, alkoholu

3. płynów do czyszczenia szkła ( zwłaszcza zawierających kwas cytrynowy), środków dezynfekcyjnych

4. agresywnych, wybielających środków do czyszczenia zawierających chlor

5. środków zawierających rozpuszczalniki ( np. płyn do czyszczenia pędzli malarskich, zmywacz do paznokci)
 
Ponadto należy pamiętać, że również lakier do paznokci może spowodować plamy na powierzchni mebla.

Wyżej wymienione substancje mogą spowodować przebarwienia na skórze syntetycznej, lub nawet pęknięcia i rysy.
Dopuszcza się występowanie różnic odcieni pomiędzy poszczególnymi partiami produkcyjnymi.


Sposoby konserwacji i czyszczenia mebli tapicerowanych
 
Ważne aby brud i kurz, czy inne zanieczyszczenie nie pozostawały długo na powierzchni tkaniny. Z tego też powodu raz w tygodniu należy tkaninę odkurzać za pomocą odkurzacza lub szczotki ręcznej unikając jednocześnie nadmiernego tarcia.

Środki koloryzujące, używane do barwienia tkanin są wrażliwe na światło słoneczne, dlatego też w miarę możliwości należy unikać wystawiania mebli na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

W przypadku mokrego zabrudzenia, np. kawa, należy najpierw odsączyć plamę za pomocą serwetki, następnie usunąć zabrudzenia stałe, np. fusy, a dopiero potem przystąpić do odplamiania.

W trakcie odplamiania tkaniny odplamiaczami na bazie perchloru lub detergentami w roztworze wodnym, należy unikać zbytniego namoczenia tkaniny, a po odplamieniu szybko wysuszyć czyszczone miejsce, aby uniknąć zacieków.

 
Ochrona i pielęgnacja mebli drewnianych
 
Meble z drewna litego charakteryzują się niejednolitą porowatą strukturą, przebarwieniami i sęczkami. Sęki są charakterystyczną cechą naturalnego drewna i nie stanowią podstawy do reklamacji. Nawet stare drewno reaguje na zmiany wilgotności powietrza. Zmiana klimatu może prowadzić do powstania małych rys lub spaczenia. W tym przypadku jest to normalna oznaka naturalności materiału.

Drewno z każdego pnia wygląda inaczej. Nawet wewnątrz pojedynczego pnia występują różnice. Poprzez zmienną grę światła i cienia lakierowanie może wydawać się optycznie różnorodne. Te naturalne uwarunkowane różnice jak sęki, odbicia, drobne rysy itd. są wyraźnymi cechami i znakiem prawdziwości oraz naturalności  a zatem nie mogą być z tego powodu reklamowane.

Powyższe właściwości charakterystyczne dla surowca naturalnego odróżniają drewno od materiałów drewnopochodnych (płyty laminowane).
 
Powierzchnie lakierowane należy zmywać wilgotną szmatką po czym niezwłocznie wysuszyć miękką suchą tkaniną, dopuszcza się stosowanie preparatów do pielęgnacji powierzchni drewnianych zgodnie z instrukcją ich stosowania.

Powierzchnie szklane -  należy zwrócić uwagę aby woda lub płyn nie był nanoszony w dużych ilościach na szybę gdyż może spłynąć między szybę a ramę mebla co spowoduje uszkodzenie ramki.

masz do nas pytania?